27 Shtator 2021

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Kili

Santiago, 1 Mars - Përkeqësohet bilanci i viktimave nga tërmeti në Kili. Mediat njoftojnë se numri i të vdekurve i kalon 400 personat ndërkohë që ky bilanc nuk është zyrtarizuar.

Presidentja në largim e vendit, Michelle Bachelet, shpalli gjendjen e emergjencës për shumë rajone. Sipas të dhënave të saj, rreth 2 milionë nga gjithësej 16,6 milionë banorët e Kilit, janë direkt të prekur nga katastrofa natyrore. Sipas vlerësimeve 1,5 milionë banesa janë shkatërruar ose dëmtuar.

 Veçanërisht i prekur është qyteti me 400.000 banorë Concepción, rreth 500 kilometra në jug të Santiagos. Epiqendra e tërmetit ndodhej në Paqësor në thellësi 35 kilometra dhe rreth 115 kilometra në verilindje të Concepción. tërmeti goditi kilin të shtunën rreth orës 3:34 të mëngjesit, sipas orës lokale. shumë shtëpi u dëmtuan, ndërtesa të tjera, shtylla të tensionit, ato të telefonisë, shumë ura e shembën e shumë rrugë janë rrënuar, ndërsa ka njoftime për zjarre. ndërkaq raportohet gjithashtu se 200 të burgosur janë arratisur nga një burg i dëmtuar në qytetin Chillian.

Dallgë gjigande janë përplasur në ishujt Juan Fernandes aty pranë, duke shkaktuar vdekjen e tre personave në ishullin Robinson Crusoe. Ndërkohë autoritetet kanë mbyllur aeroportin ndërkombëtar në kryeqytetin Santiago si rezultat i dëmve.

Pasgoditje të fuqishme u ndjenë edhe pas termentit të fuqishëm, përfshirë këtu edhe një lëkundje prej 6.9 ballësh. Ndërkohë Qendra paralajmëruese e Paqësorit për cunamet në Havai e hoqi paralajmërimin për rrezikun e cunamit. Kjo qendër kishte shpallur paralajmërim për rrezikun e cunamit për 53 shtete dhe rajone në të gjithë hapësirën e Paqësorit.

Dallgët e përmbytjeve arritën deri në Japoni dhe Rusi, por nuk qenë aq të larta sa pritej. menjëherë pas tragjedisë ka ardhur edhe solidariteti i komunitetit ndërkombëtar i cili po ofron mbështetje për Kilin pas termetit shkatërrues të së shtunës.

Presidenti amerikan Barak Obama tha se i ka ofruar ndihmë presidentes kiliane Mishelle Baçelet me grupe kërkim shpëtimi.Ai tha se Shtetet e Bashkuara kanë burime të pozicionura për tu dislokuar në Kili nëse kërkohet një gjë e tillë nga qeveria.

Bashkimi Europian ka premtuar 4 milion dollarë në ndihma imediate për Kilin. Presidenti i bllokut Jose Manuel Barroso tha se ky është hapi i parë për të zbutur vuajtjet dhe plotësuar nevojat imediate. Organizata e Shteteve Amerikane gjithashtu shprehu solidaritet me popullin kilen.

Cunami i shkaktuar nga termeti që goditit Kilin ka përshkuar mijëra kilomentra përgjatë Oqeanit Paqësor, duke dërguar dallgë të mëdha në brigjet e Havait, Zelandës së Re dhe ishujve në jug të Paqësorit.

Edhe autoritetet japoneze kanë urdhëruar evakuimin e 320 mijë njerëzve në veri të vendit, për shkak të rrezikut nga cunami. Zyrtarët kanë thënë se niveli i detit në orët e ardhshme, për shkak të tërmetit në Kili, mund të rritet në 3 metra. Sinjalizime për mundësinë e cunamit janë dhënë në Rusi, Peru, Ekuador, Kolumbi, Panama, Kostarikë dhe Kaliforni. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2021

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret me ceremoni shtetërore Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe anëtarë të kabinetit qeveritar të Shqipërisë. (Sheshi "Skënderbeu", ora 8:50 - Mediet të jenë të pranishme më së largu, ora 8:10)

- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2021-22 kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Kabashit" në Korishë. (Korishë, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Lekë Dukagjini" në "Gani Saramati". (Objekti i shkollës, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, mbajnë konferencë për media në ora 10:20 - Mediat e akredituara duhet të jenë më së largu në ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Abdyl Frashëri" në "Rexhep Hyseni". (Objekti i shkollës, ora 10:15)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Zhurit" në Zhur. (Zhur, ora 11:15)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës . (Ndërtesa e KQZ-së, ora 11:30) 

- Konstituohet Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kuvendi i Sociologjisë në kuadër të Departamentit të Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës organizon promovimin e librit të Gëzim Selacit, "Legjitimiteti politik në Kosovë". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave ndërtimit të shkollës së re “Zef Lush Marku” në Velezhë. (Velezhë, ora 12:00)

- Drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik në Komunën e Prizrenit, Sevil Liman Kazaz do të bëjë prezantimin e raportit të punës 4 vjeçar të kësaj drejtorie. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 14:00)