24 Maj 2022

Romët protestojnë kundër kthimit nga Suedia

Stokholm, 13 shkurt - Mbi 150 azilkërkues romë demonstruan të merkurën para qendrës së Entit për Migrim në Kållored afër Göteborg-ut. Demonstruesit kërkuan që Suedia të ndalojë kthimin e romve në Kosovë dhe në Serbi.

"Ne kemi ardhë në Suedi nga lufta në Kosovë. Ka shumë probleme në Kosovë dhe në Serbi. Fëfimët diskriminohen, politikanët nuk japin rehati sociale e politike dhe ne përballemi me mosrespektimin e të drejtave të njeriut", ka thënë për SR Göteborg një nga demonstruesit.

Ingrid Schiöler është referente për refugjat në Kryqin e Kuq. Ajo mendon që situata e romve në Kosovë dhe në Serbi është shumë serioze.

"Në masë të madhe të gjitha familjet që i kam takuar posedojnë përgjigje negative. Por deri në prill të 2008-tës shumica e romve nga Kosova merrnin status të refugjatit. Por më pastaj erdhi një rregull nga Enti për Migrim që shërbente si udhërrëfim e që rezultoi në vendime negative dhe ka krijuar vështirësi në dhënjen e lejes së qëndrimit."

Sipas Fredrik Beijer, përgjegjës veprimtarie për shqyrtimin e lëndve të azilit në Migrationsverket, kjo mvaret nga shkaku se gjendja e sigurisë në Kosovë është bërë më e mirë.

"Ne e dijmë që situata për romë është e vështirë. Por diskriminimi ndaj një grupi etnik nuk nënkupton se të gjithë pjesëtarët e grupit janë politikisht të ndjekur ndaj ne duhet të bëjmë shqyrtime individuale. Sipas vlerësimeve tona situata në Kosovë gradualisht po bëhet më e mirë prandaj janë edhe më të paktë ata që kanë nevojë për strehim dhe që marrin lejeqëndrimi në Suedi", thot Beijer.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)