02 Shkurt 2023

Që nga fillimi i luftës janë vrarë 16.400 ushtarë rusë

Kiev, 26 mars - Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës njoftoi se që nga fillimi i luftës janë vrarë 16.400 ushtarë rusë.

Rusia nisi një sulm ndaj Ukrainës më 24 shkurt dhe në një deklaratë nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës thuhet se forcat e tyre u kanë shkaktuar humbje të mëdha ushtrisë ruse.

Në deklaratë thuhet se forcat ukrainase kanë vrarë 16.400 ushtarë rusë dhe kanë rrëzuar 117 avionë ushtarakë rusë dhe 127 helikopterë, kanë shkatërruar 575 tanke, 1.640 automjete të blinduara, 293 topa, 91 sisteme raketore dhe 51 sisteme kundërajrore.

Kievi gjithashtu pretendon se ushtria ruse humbi 1.131 automjete, shtatë anije dhe varka të lehta, 73 tanke dhe 56 dronë në Ukrainë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)