13 Maj 2021

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan uron presidenten Osmani

Ankara, 6 prill - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka Vjosa Osmani-Sadriun për zgjedhjen e saj për presidente të Kosovës.

Sipas një njoftimi nga Drejtoria e Komunikimit e Turqisë, liderët e Turqisë dhe Kosovës në një bisedë telefonike diskutuan zhvillimet rajonale, si dhe me marrëdhëniet dypalëshe.

Duke theksuar se shoqëria turke është një pjesë e domosdoshme e strukturës multi-kulturore të Kosovës dhe luan një rol konstruktiv në krijimin e një qeverie të re dhe procesin e zgjedhjeve, presidenti Erdogan tha se ai beson se marrëdhëniet vëllazërore të të dy vendeve, me rrënjët e tyre në histori, do të forcohen më tej në ditët e ardhshme.

Erdogan po ashtu tha se bashkëpunimi shumë-dimensional midis Turqisë dhe Kosovës kontribuon në paqen dhe stabilitetin në Ballkan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Maj 2021

- Me rastin e shënimit të 40 vjetorit të rënies së heronjve, Nebih e Tahir Meha, Komuna e Skenderajt organizon ceremoninë e zbulumit të busteve të heronjve: Emin Latit, Nebih, Tahir e Beqir Meha. (Oborri i Kullës "Tahir Meha' në Prekaz, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani - Sadriu pret Presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor. (Kabineti i Presidentes, ora 16:00 - Mediat e interesuara për përcjelljen e takimit dhe të konferencës duhet të jenë të pranishme në Presidencë në orën 15:20)