23 Tetor 2021

Portugalia konfirmon përkrahjen për agjendën evropiane të Kosovës

New York,  22 shtator - Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj. Donika Gërvalla, është takuar sot me sekretarin e shtetit për Punë të Jashtme dhe Bashkëpunim Francisco André, në kuadër të takimeve në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York.

Bashkëbiseduesit i kanë vlerësuar tejet të mira raportet mes dy shteteve dhe në këtë̈ takim kanë diskutuar për mundësi të reja të bashkëpunimit bilateral.

Konkretisht kanë vlerësuar se mund të avancohen raportet ekonomike por edhe bashkëpunimi në fushën e arsimit e kulturës si dhe shkëmbimet e përvojave përmes programeve për të rinj.

Tutje kanë diskutuar edhe mbi zhvillet rajonale si dhe procesin e integrimit evropian. Ministrja Gërvalla ka kërkuar përkrahjen e Portugalisë̈ sa i përket proceseve që lidhen me agjendën evropiane dhe subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës.

Nga ana e tij z.Andrè ka ripërsëritur qëndrimin përkrahës të shtetit të tij ndaj Kosovës, integrimit të saj në BE, e me theks të veçantë ka përmendur përkrahjen për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)