27 Shtator 2022

PE voton sot rezolutën për Shqipërinë e Kosovën

Bruksel, 8 korrik - Në Parlamentin Europian në Strasburg deputetët kanë diskutuar për Shqipërinë dhe Kosovën.

Problemet kryesore për Shqipërinë sipas eurodeputetëve mbeten lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, liria e shtypit dhe gjakmarrja.

Për sa i përket krizës politike, ata i bënë thirrje partive që të zhvillojnë dialog mes tyre dhe të gjejnë një zgjidhje. Stefan Füle, Komisioneri i BE-së për Zgjerimin vuri në pah në fjalën e tij progresin e Shqipërisë në drejtim të procesit për liberalizimin e vizave, por sipas tij duhet të vazhdojë lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Sot pritet të miratohet rezoluta e PE për Shqipërinë e cila ka 26 pika.

Përsa i përket projektrezolutës për Kosovën, europarlamentarët deklaruan se mirëpresin njohjen nga të gjitha vendet e BE-së. Ata theksuan rëndësinë e pespektivës evropiane për Kosovën, si pjesë e gjithë rajonit.  

Deputetja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, u bënë thirrje 5 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, që ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Debati për Kosovën në selinë e Parlamentit Evropian në Strazburg, ka kaluara në dritën e raportit të deputetes Ulrike Lunacek, që u bënë thirrje 5 shteteve anëtare të BE-së, që ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Lunaçek shpreson që sot ky raport të gjej përkrahjen e shumicës së kolegëve për tu miratuar si rezolutë. Në anën tjetër Komisionari për zgjerim i BE-së, Shtefan Fyle, konfirmoi gjatë debatit se Kosova ka perspektivë evropiane si të gjitha vendet e rajonit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)