30 Janar 2023

Patriarku Irinej e quan Kosovën "djepi serb"

Beograd, 6 shtator - Patriarku serb Irinej deklaron se se Kosova është "djepi ynë", dhe se "ne kurrë nuk do të pranojmë të heqim dorë prej saj".

"Këtë duhet ta dinë ata që tani po na presin rrobat, por ne duhet të lutemi edhe për ta, që të kuptojnë se çfarë rëndësie ka Kosova për ne", ka theksuar Irinej, cituar nga agjencia "FoNet".

Sipas kësaj agjencia, Irinej ka zhvilluar sot një liturgji me rastin e inaugurimit të kishës së ristrukturuar Shën Arkangjelit Gavrillo në fshatin Maqedonce, pranë Medvegjës.

Sipas tij, tempujt duhet të shtohen që të tubohen njerëzit rreth tyre, dhe rëndësia e kësaj kishe është se gjendet afër Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)