24 Shtator 2021

Pasi i shpëtoi helmimit, Navalny do të kthehet në Rusi

Berlin, 16 shtator - Alexei Navalny ndodhet jashtë rrezikut për jetën dhe duket se është i vendosur për t’i shkuar deri në fund kauzës së tij.

Zëdhënësi i tij tha për mediat se Navalny do të kthehet në Rusi. “Të gjithë gazetarët në mëngjes më kanë shkruar dhe më pyesin, a është e vërtetë që Aleksei ka në plan të kthehet në Rusi?"

"Përsëri unë mund t’ua konfirmoj të gjithëve: asnjë mundësi tjetër nuk u mor parasysh kurrë”, shkroi zëdhënësi.

Kritiku i Vladimir Putin ka pohuar vetë se ka arritur të marrë frymë në mënyrë të pavarur.

“Nuk arrij të bëj asgjë, por të paktën kam marrë frymë vetë, gjatë gjithë ditës”, deklaroi Navalny, që sipas autoriteteve shëndetësore gjermane mendojnë se është helmuar me Noviçok, një nga agjentët helmues më të rrezikshëm të krijuar në kohën e Bashkimit Sovjetik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)