24 Shtator 2021

Pas 781 vitesh shpërthen vullkani Fagradalsfjall në Islandë

Londër, 20 mars - Vullkani Fagradalsfjall në Gadishullin Reykjanes në Islandën jugperëndimore, ka filluar të hedhë lavë pas 781 vitesh i qetë.

Në pamjet e para të publikuara nga Zyra Meteorologjike e Islandës në Facebook shihet që shpërthime të vogla ndodhën në Fagradalsfjall dhe lava po përhapet në dy drejtime në zonë.

Siç raportohet, lava që po rrjedh në drejtime të kundërta në rajon shihet edhe nga kryeqyteti Rejkjavik, rreth 32 kilometra larg.

Shpërthimi në Gadishullin Reykjanes ndodhi pasi vullkani ishte i qetë për 781 vjet.

Zyrtarët e emergjencës deklaruan se nuk pritet evakuim, pasi shpërthimi ndodhi në një luginë larg vendbanimeve.

Më shumë se 50 mijë tërmete kanë ndodhur në Gadishullin Reykjanes midis 24 shkurtit dhe 17 marsit.

Shkencëtarët kishin besuar në mundësinë që këto tërmete në Islandë, që gjendet midis pllakave tektonike të Euroazisë dhe Amerikës së Veriut, mund të jenë paralajmëruesi i një shpërthimi vullkanik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)