07 Tetor 2022

Papandreu: Greqia, kurrë nuk do t'i shesë ishujt

Athinë, 8 korrik - Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, deklaroi se Greqia nuk do t'i shesë ishujt e saj në asnjë mënyrë, pasi ata janë burim i të ardhurave që shteti helen kërkon t'i shfrytëzojë.

Këtë deklaratë kryeministri grek e bëri gjatë një interviste për televizionin italian "Rai Uno", duke hedhur poshtë spekulimet e publikuara nga gazeta britanike "The Guardian", sipas së cilës Greqia do të shiste disa ishuj për shkak të krizës së rëndë në të cilën ndodhet vendi ballkanik.

"Greqia duhet të ndryshojë ekonominë e saj në mënyrë radikale dhe secili që do të blejë obligacione shtetërore duhet të jetë i sigurt se ka bërë një investim të sigurt", theksoi Papandreu në intervistën për "Rai Uno"-n.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2022 - Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Caritas Zviceran në Kosovë lansojn thirrjen “Projektet Investuese të Diasporës” në kuadër të projektit “Veprimi i Komunave për Riintegrim dhe Diasporë – MARDI”. (Ndërtesën Qeverisë, salla P38, ora 9:30)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi mban konferencë për medie lidhur me qëndrimet dhe vlerësimet për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi. (Holli i Kuvendit të Kosovë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë publikojnë përmbledhjen e politikave 'Dispozitat për koston e lejes së lindjes, atësisë dhe pushimit prindëror në Ligjin e Punës', të shkruar nga Dita Dobranja në emër të RrGK-së. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e “Udhëzuesin për verifikimin bazë të informacionit mediatic” i cili është i dedikuar kryesisht për komunitetin serb të Kosovës. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitovicën e Veriut, ora 11:00)

- Sekretari Gjeneral i FIBA Andreas Zagklis takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)