24 Korrik 2021

Pakistani goditet nga një tërmet 5.4 ballësh

Islamabad, 14 nëntor - Qyteti Quetta në rajonin Balochistan të Pakistanit është goditur nga një tërnet prej 5.4 ballësh.

Qendra Kombëtare e Vëzhgimit Sizmik të Pakistanit (NSMC) njoftoi se tërmeti u regjistrua me thellësi 10 kilometër nën tokë, me epiqendër 38 kilometër në verilindje të qytetit Quetta.

NSMC theksoi se tronditja është ndjerë në Pishin, Harnai, Balochistan dhe në rajone të tjera të vendit.

Shumë pakistanezë dolën nëpër rrugë pas tërmetit 5.4 ballë.

Ndërkohë, deri më tani nuk ka informcaione për humbje jete apo dëme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)