05 Dhjetor 2022

Obama shpall të mbyllur misionin luftarak në Irak

Washington, 1 shtator - Presidenti Barak Obama e ka shpallur të përfunduar misionin luftarak të Sahteteve të Bashkuara në Irak, i cili zgjati 7 vjet e gjysmë.

Në fjalimin e tij televiziv, nga Zyra Ovale në Shtëpinë e Bardhë, mbrëmë vonë, zoti Obama tha se pas disa viteve të sakrificës nga amerikanët dhe irakianët, gjatë luftës, "tani është koha për ta kthyer faqen" dhe që populli irakian "ta udhëheq përgjegjësinë për sigurinë e vendit të tyre".

"Për shkak të trupave tona dhe civilëve dhe për shkak të qëndrueshmërisë së popullit të Irakut, Iraku ka mundësi për ta përqafuar një qëllim të ri, megjithqë mbeten shumë sfida. Prandaj, e shpall se misioni luftarak amerikan në Irak ka përfunduar. Operacioni "Liria e Irakut" është i mbyllur, dhe populli i Irakut tash duhet të udhëheq përgjegjësinë për sigurinë e vendit të tyre", tha Barak Obama.

Ai mëtutje tha se ishte i "prekur" nga trimëria dhe sakrifica e trupave të Shteteve të Bashkuara, prej marsit të vitit 2003, kur u bë invadimi, nga i cili u përmbys regjimi i Sadam Huseinit.

Zoti Obama, po ashtu, ka kërkuar nga amerikanët që t'i tejkalojnë ndarjet e tyre lidhur me atë se a ishte lufta në Irak gjë e drejtë ose jo.

Megjithëse, operacionet luftarake janë shpallur të mbyllura, Shtetet e Bashkuara në Irak i kanë afro 50 mijë trupa, për t'i ndihmuar këtij vendi në stërvitjen e forcave të sigurisë dhe për përgjigjje ndaj jostabilitetit .

Parashikohet që të gjitha trupat e Shteteve të Bashkuara duhet të largohen nga Iraku, deri në fund të vitit 2011. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)