24 Korrik 2021

Një tërmet me magnitudë 6,1 ballë godet Filipinet

Manila, 16 nëntor - Një tërmet me magnitudë 6,1 ballë goditi rajonin Mindanao në Filipinet jugore të hënën herët.

Qendra Sizmologjike Europiano-Mesdhetare (EMSC) konfirmoi se tërmeti u ndje në të gjithë rajonin Mindanao në ora 06:37 të mëngjesit sipas kohës lokale.

Epiqendra e tërmetit, e regjistruar në një thellësi prej 15 kilometrash ndodhej në veriperëndim të qytetit San Agustin në provincën Surigao del Sur.

Nuk është raportuar për asnjë humbje jete ose të pasurisë deri më tani.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)