09 Shkurt 2023

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë të shkallës Rihter godet Greqinë

Athinë, 29 nëntor - Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur në orën 06:32 të mëngjesit të kësaj të marte në Evia, të Greqisë.

Instituti Gjeodinamik ka bërë të ditur se tërmeti është lokalizuar 9 km në juglindje të Zaraki-t në Evia, ndërsa thellësia fokale e tij llogaritet në 13.3 km.

Për shkak të thellësisë së vogël fokale, dridhjet sizmike janë ndjerë veçanërisht në rajon, por sipas informacioneve paraprake është ndjerë dhe në Atikë.

Gjithashtu deri më tani nuk ka raportime për dëme materiale apo persona të lënduar.

Kryebashkiaku i Karystos, Lefteris Raviolos, tha se lëkundjet janë ndjerë veçanërisht në ishull, ndërsa bëri me dije se disa pasgoditje me magnitudë më të vogël pasuan tërmetin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)