24 Shtator 2021

Nga e diela Franca mbyll kufijtë edhe me Shqipërinë e Kosovën

Paris, 30 janar - Kryeministri francez Jean Castex ka njoftuar masat e reja kufizuese edhe më të ashpra sa i takon kufijve, me qëllim frenimin e përhapjes së Covid-19.

Nga e diela e 31 janarit të gjitha udhëtimet, përveç atyre shumë të rëndësishme, nga vendet që janë jashtë BE, përfshirë dhe Shqipërinë e Kosovën, do të ndalohen.

Në rastet e udhëtimeve thelbësore, kërkesat për testin e Covid për pasagjerët që shkojnë nga vendet e BE-së, do të shtrëngohen gjithashtu.

Kryeministri Castex tha se policia do të rrisë kontrollin mbi zbatimin e rregullave të tjera tashmë të vendosura më parë, si dhe do zbatohet shtetrrethimi policor në mbrëmje.

Infeksionet mbeten të larta në Francë. Kufizimet e reja do të prekin dhe raportin me Mbretërinë e Bashkuar, e cila tani nuk është më në BE, por ministri i saj i transportit sqaroi në Twitter se ndryshimi nuk do të ndikonte transportin e mallrave nga ose në Angli.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)