19 Qershor 2021

Në Rusi shpërthen depo e municioneve ushtarake

Moskë, 7 tetor - Siç njoftojnë mediat ruse, në rajonin e Ryazan, në pjesën evropiane të Rusisë, ka shpërthyer një depo e municioneve ushtarake. 


Zjarri në depo është duke u përhapur me të madhe dhe pothuajse çdo 10 sekonda kemi nga një shpërthim, ku nga predhat qëmarrin flakë janë shkaktuar dëmtime në shtëpitë që ndodhen afër depos ushtarake.


Deri sa ministria e emergjencave ruse është duke e analizuar situatën e sigurisë, për shkak të rrezikut ka filluar evakuimi i banorëve nga dhjetë vendbanime, në rreze prej pesë kilometrave.


Për shkak të mirëmbajtjes dhe masave të ulëta të sigurisë, aksidentet në infrastrukturën dhe mjetet ushtarake ruse janë të shpeshta. 


Vlen të ceken shpërthimet e vitit të kaluar, në depon ushtarake në Siberi, si dhe shpërthimi në aeroplanmbajtësen e vetme ruse “Admirali Kuznjecov”, ku ne të dy shpërthimetkishte viktima dhe të lënduar, nga personeli ushtarak.  

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2021 - Pishina e Gërmisë hap dyert për sezonin veror 2021. (Gërmia, Prishtinë, ora 10:00)    

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe forumZFD promovojnë librin “Përtej dhimbjes, drejt guximit: Rrëfime për traumën e dhunës seksuale në luftë”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtojë dhe miratojë rekomandimit për caktimin lartësisë së Shpenzimeve të Fushatës për zgjedhjet lokale 2021. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, bën homazhe te varri i veprimtares Nekibe Kelmendi, në 10 vjetorin e vdekjes. (Varri i Nekibe Kelmendi, ora 12:00)

- Komuna e Mitrovicës do të bejë përurimin e rrugës së asfaltuar në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgores. (Fshati Kovaqicë, ora 14:00)