23 Tetor 2021

Ministrja Gërvalla takon homologun e saj nga Malta

New York, 22 shtator - Në vazhdën e takimeve bilaterale në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës znj. Donika Gërvalla u takua sot me ministrin e Jashtëm dhe për Çështje Evropiane të Maltës Evarist Bartolo.

Gjatë këtij takimi palët vlerësuan se raportet mes dy vendeve janë shumë të mira dhe theksuan nevojën për të avancuar bashkëpunimin bilateral në fusha me interes si: ekonomi, arsim e kulturë.

Ministrja Gërvalla njoftoi ministrin Bartolo me angazhimin e Qeverisë së re të Kosovës për të krijuar një ambient të përshtatshëm për investitorë të huaj.

“Ne jemi tepër të përkushtuar që të forcojmë rendin dhe ligjin si parakusht për tërheqje të investimeve të huaja dhe si mundësi për krijim të vendeve të reja të punës. Andaj në Kosovë bizneset e huaja mund të gjejnë kushte tepër të mira për investim”, ka plotësuar ajo.

Po ashtu ministrja Gërvalla e falënderoi homologun e saj nga Malta për mbështetjen e shtetit të tij në përpjekjet e Kosovës për forcim të subjektivitetit ndërkombëtar si dhe në rrugën drejt integrimit evropian.

Lidhur me këtë mori rikonfirmimin e kryediplomatit të Maltës se kjo përkrahje do të vazhdojë edhe më tutje.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)