24 Korrik 2021

Merkel: Terrorizmi islamik, armiku ynë i përbashkët

Berlin, 3 nëntor - Tre persona humbën jetën dhe 15 të tjerë u plagosën në Vjenë të Austrisë mbrëmjen e djeshme, si pasojë e sulmeve të shumëfishta terroriste.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka reaguar ndaj kësaj ngjarje të rëndë, duke shprehur solidaritetin e Gjermanisë me Austrinë.

Me një shënim në Twitter, Merkel shkruan se “terrorizmi islamik është armiku ynë i përbashkët”.

"Gjermanët qëndrojnë pranë miqve të tyre austriakë me pjesëmarrje dhe solidaritet. Terrorizmi islamik është armiku ynë i përbashkët. Lufta kundër këtyre krimeve dhe këtyre sulmeve është lufta jonë e përbashkët," shkruan kancelarja.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)