06 Tetor 2022

Mediat në Rusi urdhërohen të fshijnë lajmet në lidhje me korrupsionin e Putinit

Moskë, 2 shkurt - Disa media të pavarura të lajmeve në Rusi, thanë të martën se ishin urdhëruar të fshinin përmbajtjen në lidhje me hetimet për korrupsion të publikuara nga kritiku i Kremlinit, Aleksei Navalny.

Redaktorë dhe gazetarë liberalë në Rusi, janë ankuar për presionin në rritje të shtetit rus.

Rrjeti i njohur televiziv Dozhd dhe uebsajti i lajmeve Meduza, ishin në mesin e atyre që raportuan se ishin paralajmëruar nga rregullatori shtetëror i komunikimeve, Roskomnadzor, të fshinin raportet ose në të kundërtën do të bllokoheshin.

Mediat thanë se kërkesat e Roskomnadzor kishin të bënin me hetimet e Navalnyt për korrupsionin e dyshuar të kryer nga elitat ruse, përfshirë presidentin Vladimir Putin.

Ekipi i Navalnyt janarin e kaluar publikoi një hetim mbi një pronë të pasur në Detin e Zi, për të cilin pretendonin se oligarkët rusë e kishin ndërtuar për Putinin.

Shumica e mediave thanë se ishin të detyruar të respektonin paralajmërimin e rregulltarit rus të komunikimit dhe të fshinin përmbajtjen në fjalë.

Të kontaktuar nga AFP, Roskomnadzor nuk dhanë asnjë përgjigje.

Leonid Volkov, bashkëpunëtori i ngushtë i Navalnyt, u bëri thirrje mbështetësve të luftojnë “censurën” në Rusi dhe të shpërndajnë hetimet në internet.

“Roskomnadzor kërkon që realiteti të ndryshohet, interneti të pastrohet dhe faktet të zhduken”, shkroi Volkov në Twitter.

Navalny u arrestua dhe u burgos shkurtin e vitit të kaluar. Ai dhe disa aleatë të tij, janë futur në listën e “terroristëve dhe ekstremistëve” nga shteti rus.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 tetor 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raporti me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Byroja Kosovare e Sigurimit shënon 11 vjetorin e themelimit. (Hotel Venus, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe UNDP Kosova do të organizojnë  fillimi e fushatës për ndërgjegjësimin e publikut  “Festo me zemër, jo me armë” që synon ngritjen e vetëdijes për rrezikun e posedimit dhe keqpërdorimit të armëve të vogla dhe të lehta. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KEK-ut, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Oda Amerikane po organizon tryezën e rrumbullakët me titullin "Ndërtimi i partneritetit për përmirësimin e kujdesit ndaj pacientëve në Kosovë", për të diskutuar lidhur me këtë temë dhe sfidat e tjera në fushën e kujdesit shëndetësor, me ekspertë eminentë nga Kroacia. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Jeton Mehmetin Kryesues i Bordit të Drejtorëve të KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjime publike përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli do të mbajë konferencë për media me temë 'Masat për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët'. (Ministria e Ekonomisë, salla e takimeve, ora 11:00)

- Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për shërbimin civil të Kosovës raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën 6 mujore të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Me rastin e vdekjes së ish komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Deli Lekaj, Komuna e Deçanit organizon mbledhjen komemorative. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KOSTT-it, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)