05 Dhjetor 2022

Maqedonia nikoqir i konferencës rajonale për furnizime publike

Shkup, 9 qershor - Furnizimet publike çdoherë lidhen me biznese të dyshimta dhe rreziqe për korrupsion, për të cilin shkak është i domosdoshëm ndërtimi i besimit në sistemet për zbatimin e tyre. Rregullativa e mirë dhe implementimi për ndjekjen e risive nga BE-ja janë garancia e vetme për procedura transparente për furnizime publike, me trajtim të njëjtë për të gjitha kompanitë.

Porosi të tilla dërguan pjesëmarrësit në konferencën rajonale për furnizimet publike, nikoqiri i së cilës gjatë dy ditëve të ardhshme është Maqedonia. Përfaqësues të institucioneve për furnizime publike nga Maqedonia, Turqia, Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Serbia, Bosnja e Hercegovina dhe Kroacia debatojnë për zbatimin e furnizimeve publike në praktikë, i prezantojnë sistemet që i shfryëzojnë dhe njoftohen me risitë në procedurat në Bashkimin Evropian.

Maqedonia, vlerësoi Mare Bogeva Micevska, drejtoreshë e Byrosë për furnizime publike, ka shkallë të lartë të zhvillimit të sistemit për furnizime publike, për çka konfirmim është vlerësimi nga Komisioni Evropian për harmonizim të Ligjit për furnizime publike me direktivat e BE-së.

"Tani punohet në implementimin e mirë të Ligjit dhe jemi në rrugë të mirë të arrijmë rregullativë ligjore, e cila do të jetë në nivelin e kënaqshëm në BE", tha Bogoeva Micevska.

Përfaqësuesi i Delegacionit të BE-së në Shkup Lukas Melka përmendi se nuk mund të sigurohet efikasitet në harxhimin publik pa sistem efektiv të furnizimeve publike, kriter i rëndësishëm, sipas të cilit investitorët i vlerësojnë shtetet.

Ai e përshëndeti sistemin e furnizimeve publike që e ka vendosur Maqedonia në vitin 2008, si dhe përparimin në ankandet elektronike.

Konferencën rajonale për furnizime publike e hapi zëvendëskryeministri i Maqedonisë Vasko Naumovski, i cili porositi se implementimi i rregullativës për furnizime publike është me rëndësi të posaçme për funksionimin e tyre transparent dhe efikas.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)