24 Maj 2022

Maqedoni, zgjedhjet pritet të mbahen në vjeshtë

Shkup, 10 shkurt - Partitë politike në Maqedoni kanë nisur që tani fushatën për zgjedhjet e parakohshme, që sipas të gjitha gjasave do të mbahen në vjeshtë.

Opozita është në procesin e konsolidimit, ndërsa situate ekonomike vazhdon të përkeqësohet çdo ditë e më shumë.

Shteti ka probleme me buxhetin, ndërsa proceset eurointegruese ka pak gjasa që të zhbllokohen, pasi edhe kryeministri grek Papandreu e refuzoi takimin me homologun maqedonas Gruevski.

Të gjithë këta indikatorë tregojnë shanset reale për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme.

Analisti Albert Musliu deklaron për gazetën “Lajm” se, sa më vonë që të mbahen zgjedhjet e parakohshme, aq më tepër situata shkon në favor të opozitës. “Çdo ditë që kalon rritet urrejtja ndaj Qeverisë”, thotë Musliu.

Ai sqaron se në procesin e eurointegrimeve nuk duket asnjë sinjal pozitiv dhe pa mbylljen e negociatave për emrin nuk ka eurointegrim.

“Eurointegrimet nuk janë të nevojshme vetëm politikisht, për shkak se ato ndikojnë negativisht në marrëdhëniet ndëretnike, por edhe në zhvillimin politik. Interesi i investitorëve të huaj është minimal, ndaj dhe shanset që Maqedonia ta kalojë këtë krizë ekonomike janë minimale. Shanset që buxheti të mbushet nëpërmjet recensionit, gjithashtu është minimal, pra realisht zgjedhjet priten”, thotë Musliu.

Sipas analistit Musliu, në qershor ka pak gjasa që të mbahen zgjedhjet, pasi për momentin të gjitha partitë janë në fazën e negociatave për zgjedhje të parakohshme, edhe pse siç thotë ai, fushatën e kanë nisur që të gjitha partitë.

Pavarësisht se kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme, Gruevski, nuk ka shanse që ta përsërisë fitoren e zgjedhjeve të vitit 2008.

“Gruevski s’ka shanse që të kapë të njëjtin numër të deputetëve. Siç shkojnë tensionimet me BDI-në, mendoj se do të ketë një epërsi më të vogël se në vitin 2008, dhe besoj se edhe vullneti i partive shqiptare do të jetë më i vogël për të bërë koalicion me të”, thotë Musliu.

Ndërkohë, sipas tij, elektorati shqiptar ndryshon brenda 24 orëve. “Nëse qëndrimi i BDI-së ndaj Gruevskit, i cili i shkaktoi shumë dëme kësaj partie, është më i ashpër, ka gjasa që ta mbaj epërsinë, por nëse nuk ka përmirësime ka shanse që ti afrohet PDSH-ja”, thotë Musliu.

Musliu thekson se të gjitha partitë iu kanë përveshur punës për të fituar simpatinë e qytetarëve, edhe pse deri më tani asnjëra nuk ka bërë asgjë për ta.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)