27 Shtator 2022

Maqedoni: Mërgimatarët, sjellin miliarda, fitojnë maltretime

Shkup, 20 korrik - Edhe pse gjatë qëndrimit të tyre pranë familjeve sjellin mbi një miliardë euro në Maqedoni, mërgimtarët shqiptarë dy-tre javët e pushimit të tyre ballafaqohen me sfida të ndryshme.

Maltretimet fillojnë prej kufirit kur krijohen kolona të gjata, jo vetëm për shkak të fluksit të madh, por edhe për shkak të neglizhencës së policisë dhe shërbimeve doganore. Ndër maltretimet më të shpeshta që pësojnë është edhe aplikimi për të marrë dokumentet identifikuese.

Ata mërgimtarë të cilëve iu skadon afati i pasaportës thonë se me vonesën e marrjes së pasaportave mund të humbin punën e tyre ne vendet e jashtme, pasi që për të aplikuar për pasaportë me procedurë të rregullt duhet të pritet minimum një vit deri në datën e aplikimit, gjë që ndikon në kthimin e tyre me kohë në ato vendet perëndimorë ku jetojnë dhe punojnë.

“Kjo ndodh vetëm në Maqedoni, të pritet më shumë se një vit për të marrë pasaportë me procedurë të rregullt është periudhë shumë e gjatë kohore ku si pasoj mund të kemi probleme të shumta ne që jetojmë dhe punojmë jashtë”, tha një mërgimtar.

Ata gjithashtu thonë se kjo është një vjedhje e drejtpërdrejtë e shtetit pasi që me anë të procedurës së përshpejtuar mundet të merret pasaporta për disa ditë vetë se duhet të paguhet dy fish më shtrenjtë. Problem tjetër me të cilët ballafaqohen mërgimtarët janë pritjet e gjata në pikat kufitare të vendit.

 “Pritjet në kufi janë shumë të gjata, duhet të presim me orë të tëra deri sa të na vijë radha të kalojmë kufirin dhe të dalim në shtet tjetër”, tha një mërgimtar, i cili ka ardhur për pushime në vendlindje për ta vizituar familjen.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)