26 Shtator 2022

Mali i Zi sot në zgjedhje lokale

Podgoricë, 23 maj - Gjatë ditës së sotme zhvillohen zgjedhjet lokale në Malin e Zi. Në shumicën prej qyteteve po mbahen zgjedhjet për këshillat bashkiak, ndërkohë që për këshillat të Kuvendeve Komunale do të votohet në Tuz dhe Gollubovc.

Fushata zgjedhore është shoqëruar me akuza dhe kundërakuza, midis opozitës pro serbe dhe koalicionit aktual të drejtuar nga kryeministri dhe lideri i DPS-së, Milo Djukanovic. Koalicioni opozitar “Mali i Zi më i mirë”, i drejtuar nga lideri Andrija Mandic po fillon, ka shprehur bindjen se do të fitojë këto zgjedhje.

Akuzat nuk kanë munguar ndaj opozitës edhe nga kryeministri aktual, Djukanovic, i cili akuzoi këshilltarin e presidentit serb, Boris Tadiç, se ka organizuar fushatën e opozitës në Malin e Zi. Në këto zgjedhje DPS dhe SDP janë futur së bashku në garë në 9 komuna ndërsa opozita e bashkuar në 12.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)