05 Tetor 2022

Mal i Zi: Zgjedhjet lokale, fiton Gjukanoviç

Podgoricë, 24 maj - Zgjedhjet e djeshme lokale në Malin e Zi duket se janë fituar nga Partia Demokracia Sociale, e kryeministrit Millo Gjukanoviç.

Kështu flasin të paktën, rezultatet paraprake, pasi kutitë e votimit për 440 mijë zgjedhësit malazezë, u mbyllën në orën 21 të mbrëmjes.

Ndër 21 komunat për krerët e të cilave u votua, duket se në dy, në Ulqin dhe Tuz, do të vazhdojnë te jënë drejtues, shqiptarët. Fituesi, të paktën deri tani, duket se është Unioni Demokratik i Shqiptarëve, i cili është në koalicion me partinë në pushtet të Gjukanoviçit.

Opozita në Mal të Zi si koalicion “Mali i Zi më i mirë” pësoi humbje edhe me të thellë se sa në zgjedhjet e kaluara. Përkundër paralajmërimit për një festë postzgjedhor para qeverisë së Gjukanoviçit, ajo humbi një nga tre pushtetet lokale që qeveriste.

Kështu në katër vitet e ardhshme koalicioni qeverisës do të vazhdoj të administroj 12 bashki, duke përfshirë këtu edhe Ulqinin me shumicë shqiptare, e madje dhe komunen e Tuzit. Fitore karakteristike e koalicionit të Gjukanoviçit është ajo në Podgoricë ku do të ketë 2 këshilltarë bashkiak më shumë se Andrijevica, komunë kjo më proserbe e Malit të Zi. Përvec koalicionit qeverisës edhe Presidenti i Malit të Zi ishet i kënaqur me ecurinë e procesit.

"Me atmosferë demokratike i dhamë një mesazh bashkësisë ndërkombëtare për pjekuri të lartë politike dhe dëshmuam se mund të organizojmë zgjedhje demokratike dhe cilësore", deklaroi Filip Vujanoviç, President i Malit të Zi.

Kryetari i Komisionti Qendror të Zgjedhjeve në Podgoricë, Srgjan Raiçeviq, tha se nuk janë shënuar parregullsi të mëdha, edhe pse lideri opozitar Nebojsha Medojeviç thekson se kishte parregullsi, kryesisht në Podgoricë me listat zgjedhore, ku shumë votuesve u ishte ndryshuar qendra e votimit.  Këto janë zgjedhjet e para në Mal të Zi që nuk u vëzhguan si nga vendorët ashtu edhe ndërkombëtarët.

Gjatë ditës së sotme pritet të dalë edhe rezultati përfundimtar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)