27 Shtator 2021

Liberalizimi i vizave për tri vendet e Ballkanit hap panik në Europë

Bern, 3 mars - Gazeta e përditshme zvicerane “Blik”, e dyta për nga tirazhi në vend, në një shkrim të saj me titull “Po vijnë maqedonasit!”, të botuar këto ditë, vinte në dukje, midis të tjerave, se 150 000 shtetas të Maqedonisë kanë shkuar në vendet anëtare të zonës së Shengenit, midis tyre shumë edhe në Zvicër, që kur Bashkimi Europian hoqi, në fund të vitit të kaluar, barrierën e regjimit të vizave me këtë vend.

Sipas gazetës, dy të tretat e maqedonasve që tashmë janë larguar nga vendi, nuk planifikojnë të kthehen më. “Dhjetëra mijëra shtetas maqedonas, pas heqjes së regjimit të vizave, i kthyen kurrizin atdheut të tyre, duke marrë arratinë drejt vendeve të Europës Perëndimore”, shkruante, nga ana e saj, po këto ditë gazeta rajonale zvicerane “Basler cajtung”, duke vënë në dukje se heqja e vizave ka provokuar një lloj minimigrimi të shtetasve të këtij vendi ballkanik, sidomos të atyre me kombësi shqiptare nga pjesa perëndimore e tij (vendit), për më tepër që nga qytetet e saj (kësaj pjese) nisën çdo ditë, të paktën, pesë autobusë me drejtim për në vendet e Europës Perëndimore.

“Shumë njerëz po lënë vendin e tyre, duke qenë se atje nuk kanë asnjë perspektivë”, i deklaroi gazetës “Basler cajtuing” Xhani d’Amato, ekspert për migrimin pranë Universitetit të Noenburgut. Sipas tij, heqja e barrierës së vizave u dha mundësinë shumë të rinjve që të shkonin për herë të parë në Europën Perëndimore. Gazeta zvicerane “Reporter”, nga ana tjetër, vinte në dukje se shtetet më të preferuara për shtetasit e Maqedonisë dhe të vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor janë Belgjika, Gjermania, vendet skandinave dhe Zvicra.

Heqja e regjimit të vizave për në vendet e zonës së Shengenit lejon një qëndrim turistik prej 90 ditësh në 28 vendet e zonës së lartpërmendur, ndërkohë që, të paktën teorikisht, nuk lejohet punësimi, për të cilin kërkohet një leje e posaçme.

Media zvicerane vë në dukje se një numër i konsiderueshëm i imigrantëve të rinj që vijnë nga vendet e Ballkanit Perëndimor, sapo shkelin në Zvicër, vihen në kërkim të punës. Kjo dukuri është sidomos e pranishme te të rinjtë, të cilët përpiqen me të gjitha mënyrat që ta shtyjnë qëndrimin prej 90 ditësh. Por, sikurse shkruajnë mediumet zvicerane, kjo dukuri është problematike për kantonët e vegjël zviceranë, të cilët kanë filluar të ankohen, sepse qysh tani po ndiejnë pasojat negative.

Mihael Shnajder, i ngarkuar me çështjet e migrimit në kantonin Glarus, përmend dy raste, kur dy gra të reja të huaja që kishin ardhur si mike te njerëzit e tyre, kishin filluar të punonin si bebi-siter (kujdestare fëmijësh) në familje zvicerane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2021

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret me ceremoni shtetërore Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe anëtarë të kabinetit qeveritar të Shqipërisë. (Sheshi "Skënderbeu", ora 8:50 - Mediet të jenë të pranishme më së largu, ora 8:10)

- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2021-22 kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Kabashit" në Korishë. (Korishë, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Lekë Dukagjini" në "Gani Saramati". (Objekti i shkollës, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, mbajnë konferencë për media në ora 10:20 - Mediat e akredituara duhet të jenë më së largu në ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Abdyl Frashëri" në "Rexhep Hyseni". (Objekti i shkollës, ora 10:15)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Zhurit" në Zhur. (Zhur, ora 11:15)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës . (Ndërtesa e KQZ-së, ora 11:30) 

- Konstituohet Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kuvendi i Sociologjisë në kuadër të Departamentit të Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës organizon promovimin e librit të Gëzim Selacit, "Legjitimiteti politik në Kosovë". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave ndërtimit të shkollës së re “Zef Lush Marku” në Velezhë. (Velezhë, ora 12:00)

- Drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik në Komunën e Prizrenit, Sevil Liman Kazaz do të bëjë prezantimin e raportit të punës 4 vjeçar të kësaj drejtorie. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 14:00)