06 Tetor 2022

Kushner: Serbia dhe Kosova ta harrojnë të kaluarën

Paris, 2 qershor - Sfida më e madhe për bashkësinë ndërkombëtare në Ballkan është zgjedhja e liderëve, ka thënë Kushner duke shtuar se qytetarëve në shtetet e Ballkanit duhet mundësuar të zgjedhin liderë politikë përgjegjës, të cilët udhëheqin vizione politike drejt së ardhmes.

Do të doja që samiti i Sarjevës të jetë një demonstrim i uniteti të Bashkimit Evropian dhe gjithë Ballkanit. Kështu ka theksuar Ministri i Jashtëm francez, i cili vetë nuk do të marrë pjesë në samitin e BE që tashmë ka filluar.

Ministri i Jashtëm francez tha se shpresonte që konferenca në Sarajevë do t’i japë një shtysë të fort procesit të zgjerimit të Be-së, pasi ky proces favorizon jo vetëm zhvillimin ekonomik të rajonit, por forcon edhe stabilitetin.

Vendet e Ballkanit, para së gjithash, Serbia dhe Kosova, duhet të vazhdojnë reformat dhe të shikojnë drejt të ardhmes duke mbyllur fletën nga e kaluara e dhimbshme. Kushner tha se samiti i Sarajevës do të nxjerrë në pah angazhimin e vendeve anëtare për procesin e zgjerimit, duke i bërë me i dije opinionit publik faktin e vendeve të Ballkanit Perëndimor se e kanë vendin në Bashkimin Evropian.

Sfida më e madhe për bashkësinë ndërkombëtare në Ballkan është zgjedhja e liderëve, ka thënë Kushner duke shtuar se qytetarëve në shtetet e Ballkanit duhet mundësuar të zgjedhin liderë politikë përgjegjës, të cilët udhëheqin vizione politike drejt së ardhmes.

Liderë që do të duhet të tregohen në nivel të perspektivës historike. Sa i përket Kosovës Kushner tha se Franca konsideron se pranimi i realitetit në Kosovë është element i stabilitetit. Kjo ka qenë arsyeja që Franca ka njohur pavarësinë e Kosovës, ka thënë Kushner për mediat serbe.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 tetor 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raporti me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Byroja Kosovare e Sigurimit shënon 11 vjetorin e themelimit. (Hotel Venus, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe UNDP Kosova do të organizojnë  fillimi e fushatës për ndërgjegjësimin e publikut  “Festo me zemër, jo me armë” që synon ngritjen e vetëdijes për rrezikun e posedimit dhe keqpërdorimit të armëve të vogla dhe të lehta. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KEK-ut, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Oda Amerikane po organizon tryezën e rrumbullakët me titullin "Ndërtimi i partneritetit për përmirësimin e kujdesit ndaj pacientëve në Kosovë", për të diskutuar lidhur me këtë temë dhe sfidat e tjera në fushën e kujdesit shëndetësor, me ekspertë eminentë nga Kroacia. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Jeton Mehmetin Kryesues i Bordit të Drejtorëve të KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjime publike përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli do të mbajë konferencë për media me temë 'Masat për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët'. (Ministria e Ekonomisë, salla e takimeve, ora 11:00)

- Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për shërbimin civil të Kosovës raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën 6 mujore të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Me rastin e vdekjes së ish komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Deli Lekaj, Komuna e Deçanit organizon mbledhjen komemorative. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KOSTT-it, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)