24 Shtator 2021

Kushner në Serbi dhe Kosovë për përmirësim marrëdhëniesh

Paris, 27 shkurt - Ministria e Jashtme franceze njoftoi sot se ministri i Jashtëm, Bernard Kouchner, do të zhvillojë nga e diela deri të martën vizita në Serbi dhe Kosovë për të treguar angazhimin e Francës në ambiciet e tyre evropiane dhe në përmirësimin e marrëdhënieve mes tyre.

Në një konferencë shtypi zëdhënësi i tij, Bernard Valero shpjegoi se "Vizita e Kouchner tregon angazhimin e Francës për zhvillimin e të gjithë rajonit dhe  përmirësimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës".
 
Serbia vazhdon të mos e njohë shpalljen e pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt të vitit 2008 pavarësisht se 65 vende, shumica e të cilave anëtare të BE-së dhe OKB-së, e kanë njohur atë.
 
"Cilado qofshin mosmarrëveshjet mes Serbisë dhe Kosovës, ekzistojnë fusha rreth të cilave këto vende mund dhe duhet të arrijnë marrëveshje", theksoi Valero.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)