24 Maj 2022

Krizë diplomatike ndërmjet Turqisë dhe Suedisë

Stokholm, 13 mars - Vendimi i parlamentit suedez që ta njohë masakren kundër armenve në vitin 1915 si gjenocid ka shkaktuar një krizë diplomatike ndërmjet Turqisë dhe Suedisë. Vendimi për këtë u miratua dje kundër vullnetit të qeverisë borgjeze me 131 vota pro dhe 130 kundër.

Reagimet nga Turqia janë të forta. Ambasadorja e Turqisë në Suedi Zergün Korutürk pohoi se është ftuar ta lëshojë Suedinë. Në një intervistë për Televizionin e Suedisë ajo tha se vendimi i parlamentit të Suedisë do të shkaktojë konsekuenca drastike në relacionet Suedi-Turqi.

Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan mori vendim të enjten që ta anulojë një vizitë të tijën të planifikuar për këtë muaj. Ndërkaq presidenti turk Abdullah Gyl u shpreh se " ata që morën këtë vendim nuk janë historian ndaj edhe shprehën pak respekt për historinë".

Ministri i Suedisë për Punë me jasht, Carl Bildt ka shpreh keqardhje për vendimin e marrë në parlamentin e Suedisë pasiqë sipas tij ai mund të rrezikojë procesin pajtues në mes të Turqisë dhe Armenisë.

Njëkohësisht ambasadori i Suedisë në Turqi, Christer Asp, u ftua sot në mëngjes në departamentin e jashtëm turk për sqarime rreth vendimit të parlamentit të Suedisë.

Vendimi për ta njohur gjenocidin do të shfrytëzohet nga opozita nacionaliste turke e cila dëshiron që porcesi i pajtimit të ndërpritet me Armeninë.

Masakrat kundër armenve u bënë gjatë vitit të fundit të Perandorisë Osmane, kur kjo perandori u shkatërrua si pasojë e humbjes në Luftën e parë Botërore.

Përllogaritet që atëherë ishin vrarë afër një milion e gjysëm armenë, por edhe grupe tjera popullore si asyrian, sirian, kaldeer dhe grek pontik.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)