24 Shtator 2021

Kosova, vendi i parë me shumicë myslimane që do të hapë ambasadë në Jerusalem

Telaviv, 5 shtator - Kryeministri i Izraelit, Binyamin Netanyahu tha se Kosova, që ka marrë vendim për të normalizuar marrëdhëniet me vendin e tij, do të hapë ambasadë në Jerusalem.

Në deklaratën me shkrim të bërë nga Zyra për Media e Kryeministrisë, bëhet e ditur se Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump gjatë takimit me Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë, i telefonoi Kryeministrit të Izraelit, Binyamin Netanyahu dhe e përgëzoi për normalizimin e marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Izraelit.

Në deklaratë bëhet e ditur se në bisedë Kryeministri Hoti deklaroi se Kosova do të hapë ambasadë në Jerusalem dhe Netanyahu u shpreh me fjalët: “Kosova do të jetë vendi i parë me shumicë myslimane që do të hapë ambasadë në Jerusalem. Ashtu siç thashë edhe më përpara, rrethi i paqes dhe njohja e Izraelit po zgjerohet, pritet që të përfshihen edhe vende të tjera.

Edhe Presidenti Trump kishte deklaruar normalizimin e marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Izraelit.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)