06 Dhjetor 2022

Kosova, temë kryesore e vizitës së Westerwelle-s në Serbi

Beograd, 26 gusht - Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle do të vazhdojë sot vizitën e tij në Ballkan me qëndrimet në Serbi dhe Bosnjë-Hercegovinë.

Temë kryesore gjatë qëndrimit në Beograd do të jetë Kosova dhe mosmarrëveshjet me Serbinë rreth rezolutës së saj të paraqitur për debat në seancën e ardhshme të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, pa konsultime me përfaqësuesit e BE-së.

Profesori i të drejtës ndërkombëtare në Beograd dhe ish - ambasador në Francë, Predrag Simiq thotë: "Kam frikë se Beogradi dhe Berlini nuk do të kenë qëndrime të ngjashme në OKB. Diplomatët duhet të gjejnë mundësinë që të mos bllokohen mes vete vetëm për shkak të kësaj çështjeje".

Serbia ka refuzuar deri tani ta njoh pavarësinë e Kosovës, gjë që po pengon edhe Beogradin në rrugën e tij për afrim me Brukselin.

Westerwelle do të takohet në Beograd ndër tjera edhe me presidentin e Serbisë Boris Tadiq dhe ministrin e Jashtëm Vuk Jeremiq.

Në fillim të vizitës në Ballkan ai qëndroi në Kroaci, ku foli për mundësinë e anëtarësimit të shpejtë të këtij vendi në Bashkimin Evropian.

"Ne si gjermanë me vendosmëri edhe në të ardhmen do të mbështesim Kroacinë në përpjekjet e saja të drejta për anëtarësim në BE", deklaroi në Zagreb ministri i Jashtëm gjerman.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)