03 Shkurt 2023

Klinton letër Metës për Kosovën: Do nxisim njohje të reja

Tiranë, 13 gusht - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hilary Klinton i ka dërguar një letër ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ilir Meta, ku shpreh vlerësimet mbi rolin e Shqipërisë në çështjen e Kosovës.

Në letër, theksohet se Shtetet e Bashkuara do të nxisin njohjet e reja për Kosovën.

“Vlerësojmë gjithçka që keni bërë për Kosovën. Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë përforcoi pavarësinë e Kosovës dhe për këtë do të nxisim njohje të reja. Ju falënderojmë për koordinimin e ngushtë që kemi patur”, shkruan Klinton në letrën e saj.

Opinioni këshillimor i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë sipas Klinton përforcoi në mënyrë të vendosur qëndrimin tonë të hershëm se deklarata e pavarësisë së Kosovës është në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Më tej, ajo shton se Kosova dhe Serbia duhet të bashkëpunojmë midis tyre dhe SHBA-të mbështesin procesin e pajtimit midis dy vendeve.

"Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të nxisin ato shtete që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës që të ndërmarin këtë hap dhe do të mbështesë veprime konstruktive në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara", është shprehur sekretarja Kilinton.

Opinioni i GJND-së shton ajo në letrën e saj, mund të shërbejë gjithashtu si një katalizator për Serbinë dhe Kosovën, për të lënë mënjanë diferencat dhe të punojnë së bashku në mënyrë konstruktive mbi cështjet praktike dhe për të përmirësuar jetën e popullit të Serbisë, Kosovës dhe të gjithë rajonit.

"Kjo është rruga drejt një të ardhmeje të përbashkët si pjesë e një Evrope që është e lirë, e bashkuar dhe në paqe." 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)