02 Shkurt 2023

Kinë, mbi 100 viktima nga rrëshqitjet e tokës

Pekin, 8 gusht - Mbi 100 persona kanë gjetur vdekjen dhe 2 mijë të tjerë rezultojnë të zhdukur si pasojë e rrëshqitjeve të tokës në veri-perëndim të Kinës.

Rrëshqitjet e dherave u shkaktuan si pasojë e reshjeve të shumta të shiut që kanë përfshirë provincën Guansu.

 

Autoritetet lokale shpallën gjendjen e jashtëzakonshme dhe në terren ndodhen mbi 2500 ushtarë ndërkohë që veç forcave të tjera në terren pritet të mbërrijë edhe kryeministri i vendit, Uen Jibao.

Vazhdojnë kërkimet e grupeve të shpëtimit ndërkohë që autoritetet i druhen përkeqësimit të bilancit si pasojë e numrit të madh të të zhdukurve. Në disa zona mungon energjia elektrike dhe telekomunikacioni është i ndërprerë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)