23 Shtator 2021

Kermabon me 2 mars viziton Beogradin

Prishtinë, 25 shkurt - Zyra e Informimit të misionit të zbatimit të Ligjit EULEX ka bërë të ditur se pas vizitës së Përfaqësues së Lartë, Nënkryetares Catherine Ashton në Beograd javën e kaluar, shefi i EULEX-it në Kosovë, Yves de Kermabon, do të qëndrojë në Beograd më 2 dhe 3 mars.

Me këtë rast Kermabon do të mbajë takime me ministrin për Kosovë, Bogdanoviç, dhe me zyrtarët e tjerë serbë për të diskutuar lidhur me çështjet që kanë të bëjnë me drejtësinë.

"Autoritetet e Kosovës janë informuar lidhur me këtë vizitë, objektivë e të cilës, në mesin e shumë objektivave të tjera, do të jetë kthimi i funksionimit të duhur të Gjykatës së Qarkut në Mitrovicën Veriore.”

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)