02 Shkurt 2023

Jeremiq: GJND nuk do të jetë fundi i luftës së Serbisë

Beograd, 15 korrik - Ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq duke reaguar ndaj lajmit se GJND do ta publikojë mendimin këshilldhënës më 22 korrik, ka thënë se “ky do të jetë moment i të vërtetës për Prishtinën.”

Sipas bindjes së Jeremiqit mendimi i GJND do të jetë edhe vërejtje për ata në Prishtinë të cilët kanë menduar se me aktin e njëanshëm mund ti ndryshojnë normat e të drejtës ndërkombëtare.

Jeremiq u ka thënë gazetarëve se “kjo nuk do të jetë faza e fundit e luftës së Serbisë, sepse gjykata do t’ia dërgojë mendimin Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në shqyrtim, kurse beteja për shumicën në institucionin e njëjtë do të jetë shumë më e vështirë, bile më e vështirë se ato të deritashmet” ka vlerësuar ai.

Prandaj kryediplomati serb pret se Serbia do ti ekspozohet “propagandës së rreptë e paranike dhe trysnive të shqiptare për të hequr por, sikurse ka thënë, shteti do ta ruaj urtësinë dhe do të vazhdojë rrugës që është nisur, e kjo është rruga paqedashëse dhe e luftës diplomatike, e armatosur me të drejtën ndërkombëtare për ruajtjen e tërësisë tokësore dhe për arritjen e zgjidhjes kompromise për statusin ardhshëm të Kosovë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)