25 Shtator 2021

Izraeli kufizon hyrjen e turistëve nga disa shtete

Jerusalem, 21 korrik - Ministria e Shëndetësisë e Izraelit njoftoi dje se autoritetet izraelite janë duke diskutuar masat kufizuese për të gjithë kategoritë e udhëtarëve në drejtim të Izraelit, duke patur parasysh rritjen e infeksioneve me variantin “Delta” në vend.

“Aktualisht qeveria izraelite po ekzaminon situatën dhe rivendosjen e kufizimeve për udhëtarët e huaj që kanë si destinacion Izraelin, duke zgjeruar listën e vendeve, udhëtarët e të cilëve nuk lejohen të hyjnë në Izrael, (Ukraina, Ethiopia, Brazil, Afrika Jugut, India, Meksika, Turqia, Rusia dhe Argjentina). Shqipëria nuk është në listën e vendeve “të kuqe”, njofton Ambasada.

Një nga masat që po diskutohet është edhe mbyllja e aeroportit për udhëtime joesenciale, si dhe rivendosja e karantinës për të gjithë udhëtarët pavarësisht nëse janë të imunizuar, dhe pavarësisht vendit nga i cili udhëtojnë.

Mund të udhëtojnë në Izrael, vetëm kategoritë e personave me leje qëndrimi, me vizë studenti ose biznesi, për arsye fetare, si dhe familjarët në shkallë të parë të shtetasve izraelitë (të cilët duhet të kenë argumentuar paraprakisht arsyen e udhëtimit dhe të jenë pajisur me Entry Permit/Leje Hyrje nga autoritetet izraelite, tek Autoriteti i Emigracionit (Population and Immigration Authority).

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)