27 Shtator 2021

HWPL avokon një forum për dialogun e paqes në Mianmar

Seul, 30 mars - Një OJQ ndërkombëtare me emrin HWPL, me seli në Korenë e Jugut dhe e lidhur me ECOSOC të KB, lëshoi ​​një deklaratë duke shprehur shqetësim të thellë në lidhje me krizën e të drejtave të njeriut që vijnë nga grushti i fundit ushtarak dhe protestat masive në Mianmar, duke bërë thirrje që bashkësia ndërkombëtare të bashkohet në përpjekjet për të mbështetur qasjen paqësore për të zgjidhur konfliktin aktual në vend.

Në "Deklaratën HWPL mbi Krizat e të Drejtave të Njeriut në Mianmar", organizata njoftoi se aktorët globalë të globit me një zë inkurajohen të shfaqin mbështetjen e tyre për zgjidhjen e konflikteve përmes kanalit të dialogut midis aktorëve ushtarakë dhe të shoqërisë civile.

Në deklaratë ajo tha se qindra vdekje dhe plagosje u shkaktuan nga "përpjekjet e fundit të ushtrisë Myanmar për të shtypur protestat jo të dhunshme" dhe thekson se "asnjë konflikt interesi nuk mund të justifikojë dhunën kundër civilëve dhe asnjë interes i asnjë grupi nuk mund të mbizotërojë mbi njerëzit jetën ”.

Ajo u kërkoi të gjitha palëve në Mianmar të "zgjidhin krizën përmes konsensusit bazuar në respekt dhe mirëkuptim të ndërsjellë" dhe "të përfshihen në dialog për të kërkuar një zgjidhje paqësore". Dhe më tej u kërkoi aktorëve globalë që "të lëshojnë deklarata duke u kërkuar autoriteteve dhe civilëve në Mianmar të ndjekin dialogun dhe të kërkojnë një zgjidhje paqësore në mënyrë që të rivendosë paqen në vend".

“Numri i vdekjeve nga protestat kaloi 200, dhe më shumë se 2,000 njerëz janë arrestuar nga ushtria. Ne, njerëzit e Mianmarit jemi shumë të kënaqur me popullin Korean dhe HWPL, si një avokat i paqes, mbështet lëvizjen tonë të demokracisë dhe paqes. Aktualisht, ne po kërkojmë presion ndërkombëtar kundër regjimit ushtarak, në mënyrë që të ndalojmë brutalitetin e tyre kundër demonstruesve paqësorë, ”tha Kasauh Mon, CEO i Agjencisë së Lajmeve Mon në Mianmar.

Për pesë vitet e kaluara, kjo avokatë ndërkombëtare e shoqërisë civile për ndërtimin e paqes e udhëhequr nga HWPL ka treguar mbështetje dhe iniciativa në nivelet kombëtare dhe ndërkombëtare. Organizata mblodhi mbi 730,000 letra të shkruara nga qytetarë në 176 vende për të bërë thirrje për zhvillimin e paqes në secilin vend, i cili bëri që udhëheqësit e qeverisë dhe shoqërisë të shprehnin mbështetjen dhe angazhimin e tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2021

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret me ceremoni shtetërore Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe anëtarë të kabinetit qeveritar të Shqipërisë. (Sheshi "Skënderbeu", ora 8:50 - Mediet të jenë të pranishme më së largu, ora 8:10)

- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2021-22 kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Kabashit" në Korishë. (Korishë, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Lekë Dukagjini" në "Gani Saramati". (Objekti i shkollës, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, mbajnë konferencë për media në ora 10:20 - Mediat e akredituara duhet të jenë më së largu në ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Abdyl Frashëri" në "Rexhep Hyseni". (Objekti i shkollës, ora 10:15)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Zhurit" në Zhur. (Zhur, ora 11:15)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës . (Ndërtesa e KQZ-së, ora 11:30) 

- Konstituohet Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kuvendi i Sociologjisë në kuadër të Departamentit të Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës organizon promovimin e librit të Gëzim Selacit, "Legjitimiteti politik në Kosovë". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave ndërtimit të shkollës së re “Zef Lush Marku” në Velezhë. (Velezhë, ora 12:00)

- Drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik në Komunën e Prizrenit, Sevil Liman Kazaz do të bëjë prezantimin e raportit të punës 4 vjeçar të kësaj drejtorie. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 14:00)