01 Shkurt 2023

Holanda e Belgjika ndëshkojnë sërish Rusinë, dëbojnë 38 diplomatë

Bruksel, 29 mars - Qeveria holandeze dhe ajo belge kanë dëbuar disa diplomatë rusë të akuzuar për spiunazh.

Shërbimet holandeze të sigurisë kanë vlerësuar se 17 diplomatë ishin të përfshirë në spiunazh, tha ministri i Jashtëm Wopke Hoekstra për mediat holandeze.

Ata përdorën statusin e tyre diplomatik për të mbledhur informacione, tha ai, duke shtuar se ambasadori rus ishte thirrur në ministri dhe ishte informuar për lëvizjen.

Vendimi për dëbimin e 17 diplomatëve rusë u mor për sigurinë e Holandës, tha Hoekstra, duke iu referuar situatës së ndryshuar ndërkombëtare në dritën e luftës në Ukrainë.

Hoekstra nuk pranoi të jepte detaje të mëtejshme në lidhje me akuzat, duke thënë vetëm se diplomatët rusë duhet të largohen nga vendi brenda dy javësh.

Belgjika ka dëbuar 21 diplomatë rusë për spiunazh dhe kërcënime të dyshuara për sigurinë, tha ministria e Jashtme e këtij vendi Sophie Wilmes për Reuters të martën pasi një agjenci belge lajmesh nuk raportoi për burime.

Këta diplomatë punonin në Ambasadën ruse në Bruksel dhe Konsullatën në Antwerp.

Të gjithë ishin të akredituar si diplomatë, por ishin të përfshirë në “spiunazh dhe operacione ndikimi”, shkroi në Twitter ministrja Wilmes.

Irlanda njoftoi të martën dëbimin e katër diplomatëve rusë, duke shpjeguar se aktivitetet e tyre “nuk përmbushin standardet ndërkombëtare të sjelljes diplomatike”, ndërsa Republika Çeke dëboi një anëtar të stafit diplomatik të ambasadës ruse në Pragë, tha Ministria e Jashtme e Çekisë të martën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 shkurt 2023

- Ndërmarrja Publike Banesore, qiramarrësit, punëtorët e lokaleve dhe qytetarë të tjerë protestojnë për rritjen e çmimit të qirasë për lokalet në Prishtinë.  (Komuna e vjetër e Prishtinës, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim, formon grupin punues për hartimin e planit të punës së komisionit për vitin 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 9:30)
 
- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca do të shpalos gjetjet dhe rekomandimet e raporteve të auditimit: “Të hyrat nga qiraja në Agjencinë Kosovare të Privatizimit për periudhën 2012-2021”, si dhe “Funksionimi i sistemit të Grantit të Performancës Komunale dhe menaxhimi i projekteve të financuara nga donatorët për vitin 2021”. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim, formon grupin punues për hartimin e planit të punës së komisionit për vitin 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 11:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)