23 Tetor 2021

Haiti, Supozohet për 300.000 të vdekur nga tërmeti

Port O’Prins, 22 shkurt - Në Haiti, sipas vlerësimeve më të fundit qeveria ka bërë të ditur se ka gjasa që nga tërmeti të kenë vdekur deri 300.000 njerëz.

Presidenti Rene Preval e bëri të ditur këtë gjatë një takimi në Meksikë me krerët e shteteve amerikanolatine dhe shteteve të Karaibeve.

Nisur nga shkatërrimet rrënuese, ai iu lut bashkësisë ndërkombëtare që të vazhdojë të dërgojë ndihma.

Qeveria deri tani kishte bërë të ditur për rreth 217.000 të vdekur nga tërmeti i 12 janarit. - Preval ka frikë se gjatë tërmetit mund të kenë humbur jetën më shumë njerëz.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)