27 Shtator 2021

Greqi, 300 protestues “zaptojnë” Ministrinë e Financave

Athinë, 4 mars - Më shumë se 300 demonstrues pushtuan hyrjen e Ministrisë së Financave në Athinë për të treguar kundërshtimin e tyre me masat e qeverisë.

Qeveria greke ka shpallur një numër masash që do të mund të zbusnin defiçitin buxhetor, masa që kundërshtohen nga sindikatat.

Plani i qeverisë për tu përballur me krizën parasheh shkurtimin e fondeve për sektorin publik, përfshi shkurtimin e përfitimeve financiare, që parashihte deri tani ligji si dhe rritjen e taksave mbi alkoolin dhe duhanin.  Pasditen e sotme parashihet një protestë masive e punonjësve.

Kriza, protesta në Greqi kundër uljes së pagave e rritjes së taksave

Megjithëse kryeministri papandreu premtoi se plani i masave të tij do të ndihmojë ekonominë greke në momentet e vështira që po kalon, nismat nuk janë pritur mirë.

Mëngjesin e sotëm një numër i madh qytetarësh kanë nisur protestat e tyre para Ministrisë së Financave në Athinë.

Protesta është frymëzuar politikisht nga Partia komuniste dhe Sindikata PAME.

Qytetarët po protestojnë kundër planeve për shkurtimin e shpenzimeve dhe kursimin e përgjithshëm me anë të uljes së pagave në sektorin public deri në masën 12 për qind.

Po kështu protesta i drejtohet edhe planeve për rritjen e taksave çka ka për qëllim  rritjen e të ardhurave në buxhetin e shtetit.

Kryeministri Jorgo Papandreu premtoi dje se plani i tij synon reduktimin e shpenzimeve në 4.8 miliardë euro ndërsa shtoi se ekonomia e vendit është krahasimisht në gjendjen e luftës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2021

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret me ceremoni shtetërore Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe anëtarë të kabinetit qeveritar të Shqipërisë. (Sheshi "Skënderbeu", ora 8:50 - Mediet të jenë të pranishme më së largu, ora 8:10)

- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2021-22 kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Kabashit" në Korishë. (Korishë, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Lekë Dukagjini" në "Gani Saramati". (Objekti i shkollës, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, mbajnë konferencë për media në ora 10:20 - Mediat e akredituara duhet të jenë më së largu në ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Abdyl Frashëri" në "Rexhep Hyseni". (Objekti i shkollës, ora 10:15)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Zhurit" në Zhur. (Zhur, ora 11:15)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës . (Ndërtesa e KQZ-së, ora 11:30) 

- Konstituohet Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kuvendi i Sociologjisë në kuadër të Departamentit të Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës organizon promovimin e librit të Gëzim Selacit, "Legjitimiteti politik në Kosovë". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave ndërtimit të shkollës së re “Zef Lush Marku” në Velezhë. (Velezhë, ora 12:00)

- Drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik në Komunën e Prizrenit, Sevil Liman Kazaz do të bëjë prezantimin e raportit të punës 4 vjeçar të kësaj drejtorie. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 14:00)