24 Shtator 2021

Grenell: Trump s’e detyron Serbinë të njohë Kosovën

Washington, 15 shtator - I ngarkuari nga Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka deklaruar në një radio serbe të Çikagos, se Shtëpia e Bardhë nuk do ta detyrojë Serbinë të njohë Kosovën, por do ta ndihmojë me para që ajo të marrë një vendim të tillë.

Këtë intervistë, e ka sjellë sot në lajmet e saj edhe portali i Kremlimit Sputnik, e cila ofron një audio të bisedës.

Grenell i tha Radios Serbe në Çikago se negociatat e fundit midis dy palëve në Uashington ishin të ashpra dhe se të dy palët donin më shumë. Duke folur për ftesën e Trump për të vizituar Serbinë, Grenel tha se presidenti amerikan do të ishte i lumtur të vinte, por se data e vizitës nuk është përcaktuar ende.

Duke komentuar negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës, Grenell tha se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, "luftoi shumë për popullin Serb", gjë që pritej dhe se negociatat ishin "të ashpra, dhe të dy palët donin më shumë".

Presidenti do të ishte i lumtur të vinte, megjithëse nuk ka një datë të caktuar, "tha Grenel në një intervistë me Olga Ravasi, presidente dhe themeluese e grupit" Serbo-Amerikanët për Trump 2020 ".

Ai shtoi se si fillim, gjëja më e rëndësishme është që të gjithë të përqendrohen në zbatimin e marrëveshjes.

Grenell theksoi se qëllimi i normalizimit ekonomik është krijimi i vendeve të reja të punës.

Ai theksoi në intervistën telefonike, se marrëveshja për normalizimin ekonomik parashikon projekte infrastrukturore për ndërtimin e rrugëve dhe hekurudhave, ku shtoi se përqendrimi në projekte ekonomike mund të ofrojë një jetë më të mirë për të rinjtë në rajon.

Duke folur rreth hapjes së zyrës përfaqësuese të Agjencisë Amerikane të Zhvillimit DFC në Beograd, Grenell tha se "Serbia ka një ekonomi të shkëlqyeshme dhe se ka një numër projektesh për të cilat mund të punohet".

Më pas kryenegociatori amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, ka dhënë një deklaratë shumë të fortë që ka goditur të gjitha administratat amerikane që nga çlirimi i Kosovës, por që megjithatë nuk ka dhënë detaje.

“Trump e sheh këtë konflikt 20-vjeçar si diçka që është keqmenaxhuar. Ne kemi menduar se çfarë mund të bëjmë ndryshe, të gjithë deri më tani janë përqendruar në politikë dhe ne jemi përqendruar në ekonomi. Ne duam që kapitalizmi të vijë në rajon për të krijuar vende të reja pune që ata që janë përqendruar deri më tani në aspektin politik të konfliktit midis Serbisë dhe Kosovës nuk kanë arritur të bëjnë”, tha Grenell.

Ai më pas dha edhe deklaratën më të rëndësishme të kësaj interviste, ku theksoi se problemet duhet të zgjidhen nga ata që jetojnë në një territor të caktuar.

“Qasja jonë ndaj politikës së jashtme është e ndryshme. Ne nuk duam të ndërhyjmë në zgjidhjen e problemeve. Problemet duhet të zgjidhen nga ata që jetojnë në një territor, njerëzit që janë atje, në terren. Roli ynë është të ofrojmë, të sigurojmë para për zbatimin e projekteve për të cilat ne besojmë se mund të jenë të suksesshme, për të dërguar rrjedhat e atyre parave dhe për t'u siguruar që ato të shpenzohen me qëllim”, deklaroi Grenell.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)