26 Shtator 2022

Gjukanoviq funksioner i NATO-s

Podgoricë, 6 qershor - Kryeministri i Malit të Zi, Miloje Gjukanoviq, deri në fund të këtij vviti pritet të tërhiqet nga funksioni që maban aktualisht, për të marrë një funksion të ri në NATO, shkruan sot e përditshmja proserbe e Podgoricës, “Dan”.

Duke u mbështetur në burimet e Partisë Demokratike të Socialistëve dhe në Partinë Socialdemokrate, kjo gazetë thekson se gjithnjë e më shpesh flitet aw Gjukanoviq pas tërheqjes nga pozita e kryeministrit do të marrë një pozitë udhëheqëse në strukturat e Aleancës Veriatlantike. 

Gazeta thotë se “hjoja për këtë është biseduar me disa qarqe ndërkombëtare, sidomos me ato të Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.

Tregimi për largimin e Gjukanoviqit nga funksioni i kryeministrit para se t’i skadojë mandati, është aktual që nga dhjetori i vitit të kaluar, kur në një deklaratë për Rojtersin paralajmëroi se megjithatë nuk do ta përfundojë mandatin e kryeministrit.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)