24 Shtator 2021

Gjermania, shënjestra kryesore e dezinformimit rus në BE

Bruksel, 10 mars - Sipas një raporti të publikuar dje, Gjermania është shënjestra kryesore e fushatave dezinformuese ruse në Bashkimin Evropian, ndërkohë që lidhjet midis Moskës dhe Perëndimit kanë shënuar një pikë tjetër të ulët pas helmimit dhe burgosjes së kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalni.

Agjencia e Bashkimit Evropian për Mbikëqyrjen e Dezinformimit, thotë në raport se, që nga viti 2015, ka dokumentuar 700 raste raportimesh qëllimisht të rreme, që synonin përhapjen e dezinformimit për Gjermaninë.

Për Francën, rastet arrinin në mbi 300, për Italinë mbi 170 dhe 40 për Spanjën, tha enti vëzhgues, i cili u krijua pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë nga Moska në vitin 2014. Agjencia synon të luftojë atë që e sheh si një fushatë të qëllimshme shpifëse të Rusisë.

"Gjermania veçohet si shënjestra kryesore në përpjekjet ruse të dezinformimit midis vendeve anëtare evropiane," tha agjencia, e njohur me emrin EUvsDisinfo.

EUvsDisinfo tha se Kremlini po përpiqet ta portretizojë Gjermaninë si një vend të drejtuar nga "Rusofobia irracionale". Qëllimi është të zhvendosë vëmendjen nga shkeljet e të drejtave të njeriut dhe ligjit ndërkombëtar nga ana e Moskës.

"(Strategjia e Rusisë) synon të krijojë pasiguri dhe të mbjellë mosmarrëveshje," thuhet në raport.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)