18 Qershor 2021

Gjermania kërcënon Rusinë me sanksione, shkaku i helmimit te Navalniy

Berlin, 7 tetor - Rusia nuk ka dhënë ende sqarime në lidhje me helmimin e kundërshtarit të Vladimir Putin, Aleksey Navalniy, ndërsa Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas deklaroi se helmimi i tij nënkuptonte shkelje të ligjit ndërkombëtar.

 "Nuk mund të mbetet kështu pa rezultat. Prandaj, nëse Rusia nuk sqaron dhe jepni informacion në rastin Navaln?y, sanksionet proporcionale kundër atyre që janë përgjegjës do të jenë të pashmangshme. Unë nuk mendoj se Rusia do ta sjellë situatën në këtë nivel”. Tha ai.

Maas preku gjithashtu konfliktet në Nago-Karabak dhe deklaroi se Gjermania duhej të vepronte në mënyrë të paanshme për këtë çështje për shkak të pozicionit të saj si ndërmjetës.

Navaln?y, i cili mori avionin nga Tomsk, Rusi për në Moskë më 20 gusht, u sëmur gjatë fluturimit dhe avioni u ul në qytetin Omsk.

Navalny, 44 vjeç, u transferua nga Omsk me një aeroplan privat në Spitalin Charite në Berlin në 22 Gusht.

Zëdhënësi i Qeverisë Gjermane Steffen Seibert njoftoi më 2 shtator se ishte përcaktuar që Navalniy ishte helmuar patjetër me një kimikat që i përkiste grupit Noviçok, i cili u përdor për të luftuar sëmundjet nervore.

Ekipi i Navalniy pohoi gjithashtu se kimikati që i përkiste grupit Noviçok u gjet në shishen e ujit në dhomën e hotelit ku ai kishte qëndruar më parë në Tomsk, Navalniy.

Aleksey Navaln?y doli nga Spitali Charite, ku po mjekohej në Berlin, më 23 Shtator.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)