26 Shtator 2022

Forcat ruse që sulmuan Ukrainën kanë humbur 5.710 ushtarë

Kiev, 1 mars - Shtatmadhoria e Ushtrisë së Ukrainës ka njoftuar se forcat ruse që sulmuan Ukrainën kanë humbur 5.710 ushtarë.

Shtatmadhoria lëshoi një njoftim për humbjet e palës ruse në pesë ditët e fundit. U theksua se janë vrarë 5.710 ushtarë rusë që sulmuan Ukrainën, ndërsa janë zënë rob 200 të tjerë.

Theksohet se në pesë ditët e fundit janë shkatërruar 29 avionë rusë, 29 helikopterë, 198 tanke, 846 automjete të blinduara, 77 topa dhe dy anije.

Ushtria ukrainase shkatërroi gjithashtu 24 sisteme raketore, 305 automjete, 60 cisterna, shtatë sisteme të mbrojtjes ajrore dhe tre mjete ajrore pa pilot të forcave ruse.

Në këto shifra nuk përfshihen të dhëna për konfliktet aktuale në vend.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)