05 Tetor 2022

Europa e Jugut, temperatura mbi 40 gradë

Romë. 17 korrik - Europa e Jugut bie pre e temperaturave ekstreme. Kolona e merkurit shënon mesatarisht mbi 30 Gradë por për shkak të nivelit të lartë të lagështisë arrin mbi 40.

Meteorologët italianë thonë se temperaturat estreme do të vazhdoojnë gjatë fundjavës ndërsa në Spanjë është dhene alarmi për rrezikun që u kanoset shëndetit të qytetarëve për shkak të vapës gjatë orëve të mesditës.

Pas fundjavës presioni i lartë afrikan që ka pushtuar jugun e Europës do të zhvendoset drejt veriut ndërsa në qendër do ti lerë vendin motit me re e madje dhe rreshje.

Megjithatë meteorologët thonë se edhe pjesa e dytë e korrikurt do të karakterizohet nga temperature mjaft të larta dhe vapë.

Muaji Qershori që lamë pas u cilësua si muaji më i ngrohtë në historinë e planetit që prej fillimit të matjeve meteorologjike në vitin 1880.

Hulumtuesit amerikanë të klimës thanë se temperatura mesatare në mbarë rruzullin tokësor ishte 16,2 grad celcius, ndërkohë që mesatarja e deritanishme e muajit qershor është 15,5. Por temperaturat kanë dalluar në varësi të rajoneve.

Shumë të larta ishin temperaturat në pjesët qendrore dhe në lindje të SHBA-së, në Peru si dhe në pjesën qendrore dhe veriore të Azisë. Ndërsa më të ulëta se zakonisht ato ishin në veri të Evropës dhe jug të Kinës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)