05 Dhjetor 2022

Dyshohet se ushtarët rusë janë prekur nga rrezatimi i Çernobilit

Minsk, 31 mars - Sipas mediave bjelloruse, të cituara nga ato ukrainase, disa nga ushtarët që u larguan nga zona e uzinës u dërguan në Qendrën e Kërkimit dhe Praktikës Bjelloruse për Mjekësinë Rrezatimin dhe Ekologjinë Njerëzore, pasi dyshohet se kanë shfaqur simptoma të ekspozimit ndaj rrezatimit.

Energoatom – Kompania Kombëtare e Ukrainës që operon termocentralet bërthamore – vëren se ushtarët rusë janë të ekspozuar ndaj rrezatimit të rëndësishëm të jashtëm dhe të brendshëm në zonën e jashtme të Çernobilit.

Nëse historia do të konfirmohej, kjo do të tregonte një nivel alarmues të pavetëdijes për rreziqet e “zonës së përjashtimit”, duke pasur parasysh rrezikun që lidhet me zonën e Çernobilit pas shpërthimit të reaktorit numër 4 më 26 prill 1986, aksidenti më i rëndë bërthamor në botë.

Ukrainasit që punojnë në Çernobil e përshkruan ardhjen e ushtarëve rusë pa pajisje mbrojtëse në zonën përreth uzinës, si një “mision vetëvrasës”.

Një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes së SHBA-së konfirmoi të mërkurën më 30 mars se disa forca ruse janë tërhequr nga zona bërthamore e Çernobilit në Ukrainë.

Konfirmimi i lajmit, pra, do të ishte edhe konfirmimi i drejtpërdrejtë i mungesës së pajisjeve nga trupat ruse, i një pakujdesie dhe sipërfaqësie në trajtimin e zonës së Çernobilit, që nuk mund të mos çojë në përfundimin se situata nuk është aq nën kontroll.

Gjithashtu, sepse sipas lajmeve që do të konfirmohen, ekspozimi do të ishte shkaktuar nga ndërtimi i kanaleve, ku lëvizja e tokës është gjëja e fundit që duhet bërë.

Për momentin nuk është e mundur të dihet nëse trupat që janë larguar nga zona janë tërhequr nga zona bërthamore apo zona përreth, apo nëse bëhet fjalë për tërheqje apo ripozicionim: “Nuk mund të themi ende se ata janë zhdukur të gjithë”, – tha zyrtari i Pentagonit.

Siç vë në dukje Kim Willher në “The Guardian”, nëse historia do të konfirmohej, do të tregonte një nivel mahnitës i pavetëdijes për rreziqet e “zonës së përjashtimit” – ose një vullnet kriminal, nga ana e komandantëve rusë, për të dërguar trupat e tyre në kaos, në një zonë, ende shumë e rrezikshme, pas shpërthimit të reaktorit 4 më 26 prill 1986.

Ukrainasit që punojnë në Çernobil – të cituar nga vetë “Guardian” – e përshkruan ardhjen e ushtarëve pa pajisje mbrojtëse në zonën përreth uzinës si një “mision vetëvrasës”.

Ukraina pret 15 reaktorë bërthamorë (nga të cilët 8 janë aktualisht në funksion) në 4 termocentrale: njëri prej tyre, ai i Zaporizhias, është aktualisht nën kontrollin rus.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)