27 Shtator 2022

Dubrovnik, fillon forumi i liderëve të Evropës Juglindore

Dubrovnik, 9 korrik - Në qytetin kroat të Dubrovnikut fillon sot takimi dyditor i nivelit të lartë i vendeve të Evropës Juglindore, me temë "Evropa Juglindore para sfidave globale".

Diskutimet e liderëve do të përqendrohen në menaxhimin e ekonomisë, sigurisë globale, marrëdhënieve transatlantike, sfidave nga kriza ekonomike botërore si dhe në të ardhmen e rajonit të Evropës Juglindore.
    
Në takim do të jenë të pranishëm ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Antonio Miloshoski, zëvendëskryeministri i Shqipërisë dhe shefi i saj i diplomacisë, Ilir Meta, ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Skënder Hyseni, i Malit të Zi, Milan Roçan dhe i Bosnje-Hercegovinës, Sven Alkalaj, ministri hungarez i Punëve të Jashtme, Janosh Martoni, ministri austriak për Çështjet Evropiane dhe Ndërkombëtare, Mihael Shpindeleger dhe ministri turk për Çështjet  Evropiane dhe negociues kryesor me BE-në, Egemen Bagash.
     
Është parashikuar gjithashtu që në takim të marrin pjesë Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Stefan Fule, kryeministrat e Francës, Polonisë, Sllovenisë dhe Italisë, Francoise Fillon, Donald Tusk dhe Borut Pahor dhe Silvio Berluskoni. Po ashtu, në takim do të marrin pjesë kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri malazez, Milo Gjukanoviç.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)