03 Shkurt 2023

Dëmi nga zjarret në Rusi 15 miliardë euro

Moskë, 11 gusht - Zjarret shkatërrimtare në Rusi, sipas njoftimeve të mediave, kanë shkaktuar një dëm prej afro 15 miliardë eurosh.

Dëmi arrin afro 1 përqind të produktit të brendshëm bruto, njofton gazeta "Kommersant".

Nga qeveria nuk ka akoma vlerësime zyrtare. Vera më e nxehtë që prej fillimit të regjistrimit të motit para 130 vjetësh i ka kushtuar Rusisë më shumë se një të tretat e të korrave.

Për këtë arsye qeveria ka ndaluar deri në dhjetor të gjitha eksportet e drithërave.

Për qytetin Osjorsk në Ural pranë Majakut, vend depozitimi i mbeturinave bërthamore, gjendja është qetësuar. Zjarret përreth impiantit janë shuar, deklaroi ministria për mbrojtjen civile. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)