03 Shkurt 2023

Deliç, Serbia gati të bëjë kompromis edhe për statusin

Beograd, 21 korrik - Zëvendëskryeministri i Serbisë, Bozhidar Deliç, tha se vendi i tij është i gatshëm “të bëjë kompromis për gjithçka,” duke përfshirë statusin e Kosovës.

Por në deklaratat që i dha sot radios B92, zoti Deliç tha se kompromiset nuk do të përfshinin njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Ai tha se Serbia nuk do ta njohë kurrë si të pavarur “krahinën jugore të Serbisë,” siç e cilësoi ai, por shtoi se qëllimi i Beogradit është gjetja e një marrëveshjeje që respekton të drejtat e shqiptarëve të Kosovës, të serbëve në Kosovë dhe interesat e shtetit serb.

Zoti Deliç tha se qeveria e tij do të paraqesë një rezolutë të balancuar në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara pas opinionit që do të shprehë të enjten Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë mbi pavarësinë e Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)