24 Korrik 2021

Biden thellon rezultatin, triumfon edhe në Arizona

Washington, 4 nëntor - Numërimi i votave në SHBA vijon, ndërsa Joe Biden vijon të kryesojë, ndonëse vendimtare pritet të jenë votat e dërguara me postë.

Ai ka korrur një fitore edhe në shtetin e Arizonës, ku mori 11 vota elektorale.

Ndërkohë, sipas Associated Press, ai pritet të fitojë edhe në Maine, ku deri më tani ka marrë 3 vota elektorale, nga 4 gjithsej.

Maine dhe Nebraska janë dy shtetet e vetme amerikane në të cilat nuk ka shumicë por sistem proporcional.

Deri më tani, Biden ka marrë 238 vota elektorale, ndërsa Trump 213, ndonëse të dy kandidatë kanë shpallur në një farë mënyrë fitoren.

Trump akuzoi për vjedhje votash, duke theksuar se do t’i drejtohen Gjykatës së Lartë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)